Şikayet

Ürünler Well - Being Dünyası Sauna Deneyimi

inipi_940x400.jpg
Asya’dan dünyanın geri kalanına… Saunanın çarpıcı yolculuğu binlerce yıl önce başladı. Saunanın geçmişi taş devrine kadar uzanabilir. Bu sadece bir tesadüf mü? Sonuçta, sauna prensibi ısıtılmış taşları temel alır. Bunun ilk örnekleri Doğu Asya’da bulunmaktadır, buhar hamamı buradan yola çıkarak dünyayı gezmiştir. Kuzey Amerika’ya kadar gitmiş ve bir kara köprüsü aracılığıyla Asya ile bağlantısını da koparmamıştır. Söylendiğine göre, bu şekilde, ilk insanlar sadece yeni dünyaya varmak ve burada yerleşmekle kalmamış, sauna kavramını da yanlarında getirmiştir. O tarihten bu yana binlerce yıl geçmiş ve zaman geçtikçe sauna da banyo kültürümüzün değişmez parçası olarak kendine yer edinmiştir. Finlandiya’da bunlar günlük yaşamın önemli bir unsurudur. Kiralık evler ve tatil mekanları da dahil olmak üzere neredeyse her hanede bir sauna bulunur.
Bodrumda saklanmasına gerek olmayan bir sauna
Ancak, dünya nüfusunun büyük bölümü için, özel sauna herkesin sahip olamayacağı bir lüks olma özelliğini hala korumaktadır. Bu nedenle bu lüks objenin genellikle bodrumda, yaşam alanının geri kalanından bir şekilde ayrılmış halde tutulması tuhaftır. Viyana merkezli tasarım ekibi EOOS ile beraber çalışan Duravit saunanın iç karartıcı bodrumlardan nasıl kurtarılıp banyo ve yaşam alanına sokulacağı üzerinde düşünmüştür. Sonuçta ortaya yenilikçi bir sauna kavramı olan Inipi çıkmıştır.

Inipi “Onlar terler” anlamına geliyor…
Inipi Lakota Kızılderililerinin lisanından gelen bir terimdir ve EOOS için ilham kaynağı olmuş olan Kuzey Amerika’daki orijinal yerlilerin “ter çadırlarını” ifade eder. Ancak, yenilikçi sauna modülü dışarıdan bakılınca antik çağlara ait bir çadırdan farksızdır Inipi. Üsteklik hafif ve moderndir. Kabini, hünerli tasarımı sayesinde, banyoya ya da yaşam alanına sığacak kadar küçük olmakla beraber saunayı kullananlara bol miktarda boş alan sağlar. Hiçbir şekilde tıkılıp kalmışlık hissi olmaz. Tamamı sırlı ön kısım hem Inipi’ye olağandışı bir şeffaflık verir hem de son derece şık görünür. Modern sauna tasarımının bodrumda saklanmasına gerek yoktur.
inipi_540x350.jpg
Sauna yükseklik 2200 mm ile dış ölçüleri 2350 x 1170 mm, kompakt versiyonun boyu ise sadece 1800 mm

Şeffaf cam yüzeyler görsel bir huzur ve netlik hissi oluşturur.
Ahşap ve camdan mamul basit bir dikdörtgen: sauna modülü minimalist tasarımıyla sadece görünüm olarak bile kullanıcıya görsel bir huzur ve netlik hissi verir. Kabinin içinde, tıpkı zemin, oturma ve uzanma yerleri gibi hafif toz ağacından mamul yatay lambrilerden yapılmış karakteristik arka duvarı olan minimalist tasarım vardır.


Inipi terleme ritüeli sıcak taşlarla ısıtılan bir çadırda yapılıyordu.

Inipi’ye ilham veren orijinal Kızılderili ‘saunasının’ yapısı ve kullanımı katı ritüellere tabiiydi: battaniyeler ve kumaşlarla örtülen çadır dünyayı temsil ediyordu; altı adım uzaktaki ateş ise güneşi. Bir “ateş tutucu” otlarla dağıtılmış sıcak taşları çadıra taşırdı; bunlar terlemek için sıcaklığın yükseltilmesi amacıyla kullanılırdı. Inipi kullanıcıları çadıra girmeden önce, giysilerini çıkarır ve kurban edecekleri şeyleri de ortaya koyarlardı. Şükür, dua, kabul ve takdir için ayrılmış dört geleneksel seans vardı.

inipi_stein_540x350.jpg
Gerçek anlamda "sihirli" bir taş: Yuvarlak tasarımı ile Inipi uzaktan kontrol kolay ve rahat

“Taş” kullanışlı bir uzaktan kumanda haline geliyor.
Inipi’nin modern çeşidindeki sauna seansı da bir “taş”la başlıyor. Eski çağlardaki ısı kaynağına doğrudan atıfta bulunan ve dokunması zevkli olan bu pürüzsüz nesne kullanışlı bir uzaktan kumanda. Su geçirmez ve ısıya dayanıklı olduğu için, tüm sauna işlevlerini kontrol etmede kullanılabiliyor: sıcaklık, havadaki nem, buharlaşma, renkli ışık ve ses buradan ayarlanabiliyor ve tercih edilen bileşimlerin kullanıcı profili olarak kaydedilebilmesi de özellikle pratik bir nitelik. Uzaktan kumandanın bir alternatifi olarak, aynı ekrana sahip ikinci bir kumanda birimi de saunanın dışında, bir kapağın arkasına saklı olarak duruyor.

Duravit'ten Inipi Sauna


Daha fazla Well-Being


Facebook
Twitter
Pinterest
RSS