Şikayet

Ürünler Banyo fikirleri Rüya Banyolar

traumbaeder_940x400.jpg
BANYO UZMANLARI RÜYA BANYOLARI TANIMLIYOR. Çoğu insan geniş ve güzel bir banyo hayal eder. Ancak, iş böyle bir banyo oluşturmaya gelince, genellikle rüyadan uyanırlar ve bu endişesiz ruh hali yerini hızla ideal banyoyu “normal” bir banyodan farklı kılan şeyin ne olduğu sorusunun verdiği kaygıya bırakır. Peki nelere dikkat edilmeli? Bugün ideal banyo daha yüksek bir yaşam kalitesini, daha fazla konforu ve daha güçlü zindelik hissini garanti eden gerçek bir yaşam tarzı faktörüyle el ele gidiyor.
Zamandan bağımsız tasarım talebini karşılama
Doğru tasarımın seçilmesi ideal banyonun en önemli unsurudur. Ancak, bir banyonun “yaşamına” göz atılırsa bunun her zaman söylendiği kadar kolay olmadığı görülür. Çoğu insan aynı banyoyu 15 ile 20 yıl boyunca günde birkaç kez kullanır. Bu nedenle ideal banyonun döşenme biçimi zamandan bağımsız, klasik tasarımda olmalıdır. Philippe Starck banyosu gibi, banyo tasarımının geçmişinde hem dolambaçsız hem de ustalıklı bir kavram olarak bir kilometre taşı kabul edilen tasarım klasikleri her daim beğenilir. Ancak, tasarım asla işlevsizlik için bir bahane olmamalıdır. Bütün tasarımcı ürünleri aynı zamanda kolay monte edilmeli ve pratik açıdan değerli olmalıdır.

'Doğru ‘yaşayan karakteri’ oluşturma
traumbaeder_2nd_floor_220.jpg
Michael Sieger için ideal banyonun en önemli özelliği davetkar olmasıdır.
Sieger Design bugüne kadar Duravit’le beraber, çok satanlar da dahil olmak üzere, 15’ten tan fazla ortak projeyi hayata geçirdi. Michael Sieger için ideal banyonun en önemli özelliği davetkar olması. Böylece banyonun özel yaşam alanının odak noktası olacağına ve gelişerek uyku, fitness ve zindelik gibi konuları kucaklayacağına inanıyor: “Bir banyo ancak bu şekilde açılma prensibini benimseyerek ve banyo yaşamını ailenin gevşemesinde ve iletişiminde yeni bir seviyeye çıkararak ideal banyo olabilir.” İşte bu nedenle ideal banyo tasarımının özünde davetkar bir ortam oluşturma amacı yatmalıdır. Bu tasarımcı mobilyanın “banyonun yeni yaşam odası kalitesinde” önemli bir rol oynadığına inanır. “Maun, Açık Meşe veya Gül ağacı gibi kaliteli ahşap yüzeyler banyoya canlı bir sıcaklık ve bir kişilik kazandırır. Ahşabın doğal sıcaklığı lavaboların, klozetlerin, bidelerin ve küvetlerin beyaz vitrifiye ve akrilik yüzeyleriyle zıtlık oluşturur ve banyoya bir yaşam odası hissi katar.” Ancak, Sieger Design’a göre mobilyalarla çevrelenmesi gereken şey sadece lavabolar değildir çünkü bu işlem küvetleri ve hatta duş teknelerini bile mobilya statüsüne çıkarır: “Bu da banyoda doğru “yaşayan karakteri” oluşturarak buranın ideal banyo olmasını sağlar.”

Gelenekten doğan
traumbaeder_sundeck_220.jpg
Martin Bergmann: “Banyoya ilave bir işlev katmak istedik, böylece herkes burayı çeşitli biçimlerde kullanabilecek "
Duravit için Sundeck banyo tasarlanırken, Viyana merkezli tasarım üçlüsü EOOS’tan Martin Bergmann katlanabilir, döşemeli bir dinlenme yeri geliştirilmesine yardım etti. Böylece ideal banyoda hala eksik olan o hayati unsuru da ortaya çıkardı. Tasarımcı diyor ki, “Banyoya ilave bir işlev katmak istedik, böylece herkes burayı çeşitli biçimlerde kullanabilecek. Örneğin, dağ bisikletini kullanırken giydiğiniz kirlileri hemen küvete atıp yok edebilirsiniz veya banyo yaptıktan sonra dinlenebilirsiniz.” Banyo alanı böylece çok çeşitli kullanım biçimleri olan bir takım haline gelir ve banyonun “banyo olduğu ilk bakışta anlaşılamaz”. Bergmann: “İdeal banyo günlük kullanım için yeni olasılıklar yaratır. Kişiler ritüel banyo deneyiminden sonra bile banyoyla beraber yaşar. Aynı zamanda, bu işlevler uzanma ve gevşeme ritüelleriyle bilerek de birleştirilebilir. Banyonun sembolik niteliğine karar verecek olan kişi tasarımcı değil kullanıcıdır.”

Tatil ruhunu çağrıştıran
Rüya banyo tatil modunu canlandırmalı ve tamamen gevşemenin verdiği bu geçici duyguyu koruyup saklayabilmelidir. Burada amaç mümkün olan en küçük alanda mümkün olan en büyük keyfi ve eğlenceyi yaşamak ve tam bir gevşeme haline ulaşmaktır. Masajlı küvet, havuz, buhar duşu ve sauna artık kişisel banyolarda da kullanılablimektedir. Banyo kullanıcılarının istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak, zindelik keyfi ve gevşeme imkanı artık mahrem alanlara da giriyor ve bunun neredeyse hiç sınırı yok. Küçük alanlarda bile, Duravit gibi banyo imalatçıları çok çeşitli istek ve ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Özel banyo, sağlık bakımına ve çok kişisel banyo ritülellerine yer açan bir iyileşme alanı olarak gelişmeye devam etmektedir. Banyo, mahrem bir yaşam alanının parçası olarak, insanların enerji düzeylerini yükseltebileceği ve daha iyi yaşam kalitesi için alan oluşturabileceği bir odadır. Başka bir deyişle, kendi banyonuzda tatile çıkarsınız.


Işık ve renkle ortam hazırlama
traumbaeder_mirrorwall_220.jpg
Andreas Struppler diyor ki, “Işık ve renk yaşam kalitemizin önemli bir unsurudur ve kendimizi iyi hissetmemizi önemli oranda etkiler.”
Münihli Duravit tasarımcısı Andreas Struppler diyor ki, “Işık ve renk yaşam kalitemizin önemli bir unsurudur ve kendimizi iyli hissetmemizi önemli oranda etkiler”. İşte bu nedenle ışığı bir banyoyu ideal hale getiren önemli bir etken olarak görür: “Günün başladığı ve bittiği banyoda, doğru ışık hem güne hem de geceye iyi bir başlangıç yapmamızı sağlar." Uzmanlara göre, aydınlatma kavramı tasarlanırken, öncelikle, tamamen işlevsel seviyede, zorlu işler için yeterli destek sağlamasına ve aynı zamanda yaşlıların ve çocukların gece yönlerini bulmalarını kolaylaştırmasına dikkat edilmelidir. “İkinci olarak, duyulara hitap edebilmeli ve size duygular hissettirerek ortam oluşturmalı”, diyor Struppler. Tasarımcının “duygusal aydınlatma” olarak tabir ettiği bu ikincisi günün sonunu usulca getirmede önemlidir. “Işıklar çevredeki tavanlara ve duvarlara vurarak onları yatıştırıcı bir maviye, uyarıcı kırmızıya, canlandırıcı yeşile veya bir program dahilinde sırayla tüm renklere boyayınca, gevşetici bir banyonun canlandırıcı etkisi bir basamak daha artar.” Bu tasarımcıya göre, banyonun ideal banyo olabilmesi için ışığın ve rengin sihirli bir aura meydana getirecek şekilde etkileşim içinde olması, banyonun bolca renkle dolup taşması, her bir tonun farklı bir ortam yaratması gerekir sıradaki ideal banyo kavramı için sahne artık hazırdır!

Duravit ürün serileri


Daha fazla banyo fikirleri


Facebook
Twitter
Pinterest
RSS